(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-NDVMR27');

Wymiary grafik na Facebooku [listopad 2022] + szablony do pobrania

Dodajesz grafikę na fanpage’a i widzisz, że straciła na jakości? Napisy nie wyświetlają się tak, jak powinny? Zastanawiasz się, w jakiej rozdzielczości Twoje grafiki na Facebooku będą prezentować się najlepiej? 

Przykuj uwagę klienta i zatrzymaj ją na dłużej

Rozmiar kreacji ma znaczenie! Pozwoli Ci uniknąć nieestetycznego rozmycia i tak zwanej pikselozy. Używaj odpowiednich wymiarów, a zyskasz pewność, że Twoi odbiorcy obejrzą dokładnie taką grafikę, jaką chcesz im pokazać.

Dlaczego to tak istotne? Ponieważ użytkownicy Facebooka zwykle przewijają materiały w ciągu zaledwie kilku sekund. Musisz więc przyciągnąć ich uwagę odpowiednią grafiką. Liczne badania wskazują, że wpisy wzbogacone trafnym obrazkiem zyskują nawet 98% więcej wyświetleń. Ale co z tego, jeśli zdjęcie będzie rozmazane lub przycięte? Jak widzisz, nie ma czasu na błędy!

Zanim przejdziemy do odpowiednich proporcji grafik, damy Ci kilka technicznych wskazówek:

  • Waga pliku nie powinna przekraczać 1 MB. Możesz ją zmienić w programie Photoshop lub za pomocą darmowych narzędzi takich jak https://tinyjpg.com/
  • Grafika powinna być zapisana w formacie PNG. Jest to najlepszy format, ponieważ mają być przecież lekkie i wyraźne.
  • Ilość tekstu na grafice powinna wynosić maksymalnie 20%. Ludzkiego oka nie oszukasz — im więcej czytania, tym łatwiej o rozproszenie uwagi Twojego odbiorcy.

Zatem jakie są odpowiednie wymiary?

Przygotowaliśmy dla Ciebie małą dynamitową ściągę z aktualnych wymiarów grafik na Facebooka. Spoiler: na końcu wpisu znajdziesz paczkę szablonów do pobrania! :)

Zdjęcie profilowe → 800 x 800 px

Wymiary zdjęcia profilowego oficjalnie powinny wynosić 170 x 170 px. Natomiast naszą rekomendacją jest wymiar 800 × 800 px. Wtedy grafika będzie się dobrze wyświetlać na każdym rodzaju urządzenia.

Zdjęcie w tle (Cover Photo) → 820 × 360 px

Źle przygotowane zdjęcie w tle to częsty błąd na stronach firmowych. Na komputerze wygląda świetnie… a co z telefonem? Pamiętaj, że ponad 90% odbiorców korzysta z Facebooka właśnie na urządzeniach mobilnych, dlatego uczulamy na przycięte napisy na coverze!

Standardowy wymiar zdjęcia w tle to 820 × 312 px. Na telefonie będzie wyświetlane w wielkości 640 x 360 px. Dlatego rekomendujemy przygotowanie grafiki w rozmiarze 820 x 360 px. Najważniejsze elementy i napisy umieść w centralnym obszarze, by były jak najlepiej widoczne.

Post kwadratowy → 1080 x 1080 px

Post pionowy → 640 x 960 px

Post poziomy → 1200 x 960 px

Relacje na Facebooku → 1080 x 1920 px

Reklama karuzelowa → 1080 x 1080 px

Karuzela, czyli grafiki pod reklamy, które użytkownik przesuwa palcem w lewo lub prawo. Kreacja powinna być przygotowana w rozdzielczości 1080×1080 px.
Te same wymiary są rekomendowane dla postów na Marketplace oraz do tworzenia kolekcji.

Zdjęcie w tle wydarzenia → 1200 x 628 px

Zdjęcie w tle na grupie → 1640 x 856 px

Tło grupy na Facebooku powinno być w wymiarze 1640 × 856 px. Również i w tym przypadku Facebook na urządzeniu mobilnym utnie pewne elementy. Dlatego najlepiej, aby ważne informacje zawierać w centralnym punkcie tła.

Teraz już wiesz jakie wymiary kreacji graficznych najlepiej sprawdzą się na Facebooku. Stosując się do naszych porad, dopracujesz swoje grafiki i sprawisz, że zainteresowanie Twoich odbiorców będzie większe.

Protip na koniec: utwórz testowy fanpage, na którym będziesz mógł publikować grafiki w formatach, w których nie czujesz się jeszcze pewnie. Dzięki temu zobaczysz, jak dana grafika finalnie wygląda i zyskasz szansę na ewentualne poprawki, zanim zobaczą ją Twoi klienci.

Pobierz darmową paczkę szablonów tutaj.

Chcesz, żebyśmy zajęli się socialami i grafiką za Ciebie?
Napisz na biuro@dynamite-studio.pl - z chęcią pomożemy Ci upiększyć i rozwinąć profil!

Szukasz profesjonalnych rozwiązań?

Opowiedz nam, czego potrzebujesz. Możesz liczyć na nasze pomysły i pomoc.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaufali nam