(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-NDVMR27');

Jak działają gotowe sklepy internetowe?

Systemy sklepowe SaaS – na czym to polega?

Czyli kilka słów o internetowych systemach sklepowych SaaS. Postaramy się wskazać zalety i wady takiego rozwiązania. Będziemy prawie obiektywni, ale nie oczekujcie cudów, w końcu pracujemy w agencji interaktywnej ;) Z drugiej jednak strony, kto jak nie my nasłucha się opowieści związanych z funkcjonowaniem niemal gotowych na starcie profesjonalnych sklepów internetowych.

Jak działają sklepy SaaS (software as a service)?

Jak sama nazwa wskazuje "Oprogramowanie jako usługa", a zatem Ty jesteś korzystającym z usługi, ale nie jesteś właścicielem sklepu. To zdanie ma zasadnicze konsekwencje dla całego procesu i warto porównać go do wynajmu lokalu sklepowego. Wynajmując sklep możesz go umeblować po swojemu, ale oczywiście trzymając się wytycznych właściciela. Co za tym idzie ścian nie poprzesuwasz, a co najwyżej pomalujesz. Masz ograniczenia wynikające ze specyfiki lokalu, drzwi trochę wąskie, w oknach stara krata, ale przecież nie wymienisz bo to nie Twoje. Płacisz regularnie rachunki i czynsz, a jak nie płacisz to ekspresowo wylatujesz. Innymi słowy sklepy SaaS pozwalają na tani start jeśli stawiasz w e-biznesie pierwsze kroki, ale jeśli masz ciut większe oczekiwania, to nic za darmo nie ma i trzeba będzie dopłacić lub będziesz się dusić i złorzeczyć.

Zalety gotowca – dla kogo są SaaSy?

Nasza praktyka pokazuje, że taki format prowadzenia biznesu w sieci wybierają zwykle przedsiębiorcy, którzy stawiają pierwsze kroki. Nie są pewni, czy biznes wypali, a zatem minimalizacja kosztu rozpoczęcia biznesu do kilkumiesięcznego abonamentu jest niewątpliwą zaletą. Jeżeli sklep nie będzie rentowny, wypowiadamy umowę i kończymy imprezę, ale bądźcie czujni bo różne bywają okresy wypowiedzenia. Jeżeli biznes się kręci zwykle rozważamy rozwój i przejście na sklep własny, który ogranicza się do jednorazowego kosztu. Drugą zaletą sklepów wynajmowanych jest brak konieczności dbania o zakup hostingu oraz kopii zapasowej, czyli backupu, który jest usługa powiązaną z hostingiem. Czy jest to pracochłonny obowiązek? Nie mnie oceniać, ale warto podkreślić, że każda przyzwoita agencja interaktywna pomoże Wam w wyborze i organizacji hostingu. My pisaliśmy już, jak wybrać dobry hosting

Jakie są ograniczenia systemów SaaS?

Na początek warto wskazać, że większość tych sklepów jest do siebie bardzo podobna. Bo umówmy się, że zmiana koloru skórki szału nie czyni. Jeżeli będziemy chcieli wyróżnić nasz sklep należy liczyć się z dodatkowymi kosztami i w tym często tkwi problem SaaSów. Jakiekolwiek niemal zmiany wymagają wsparcia programistycznego obsługi, co oznacza czas i niemałe koszty. Skala działania ma również wpływ na koszty bowiem im większy sklep i liczba odwiedzających tym wyższe koszty. Podstawą jest oczywiście abonament za sklep, zwykle tym wyższy im więcej masz transakcji. Drugi obszar kosztu związany jest z obrotami i w obecnych realiach oznacza on zwykle jakiś dodatkowy procencik podłączony do opłaty z tytułu płatności online, którą wnosisz na rzecz firm typu PayU, Tpay itp. Warto przeprowadzić symulację rozwoju Twojego sklepu, by już na starcie wiedzieć, jakich rachunków należy się spodziewać. Nasza agencja zajmuje się również pozycjonowaniem organicznym, a zatem nie mogę pominąć kwestii ograniczonej możliwości optymalizacji pod SEO. To znaczy możesz zoptymalizować jeśli solidnie za to zapłacisz;-). Właściciel nie zwróci na pewne kwestie uwagi, klient podświadomie oceni negatywnie, a fachowiec od SEO zapłacze nad ograniczeniami jakie niosą ze sobą sklepy oparte na systemach SAAS.

Kilka słów podsumowania

Nie da się ukryć, iż negatywnie oceniamy sklepy typu SaaS. Ograniczenia swobody działania oraz koszty rosnące z biegiem czasu powodują, iż naszym zdaniem jest to rozwiązanie wyłącznie dla początkujących w e-biznesie. Nasze przeświadczenie wynika z faktu, że wielu naszych klientów opowiada o swoich doświadczeniach z SaaSami. Z drugiej jednak strony raczej nie słychać by ktoś z własnego sklepu przesiadł się na sklep abonamentowy. Dlatego, jeżeli interesują Was naprawdę profesjonalne sklepy internetowe, to zdecydowanie polecamy Wam rozwiązanie dedykowane Waszemu biznesowi! 

Szukasz profesjonalnych rozwiązań?

Opowiedz nam, czego potrzebujesz. Możesz liczyć na nasze pomysły i pomoc.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaufali nam